Spring til indhold

Årsplan for billedkunst i 2.klasse

Jeg kan altså ikke lade være med at sørge over, at de har fjernet billedkunst fra 1.klasse – billedsproget er jo børnenes første skriftsprog, og helt at pille det ud af 1.klasse er en skandale!

”Men hvad man ikke kan få, nytter det ikke at tænke på”, lyder et gammelt dansk ordsprog, så lad os komme i gang med årsplanen for 2.klasse.

Konsekvensen af nedskæringen er så, at vi bliver nødt til at flytte tegnekurset til 2.klasse

Tegnekursus – august til december

Måske har du før stået med en elev, der frustreret sukker: “Jeg kan ikke tegne!”

Det er her, vi som undervisere kan gøre en kæmpe forskel. For sandheden er, at evnen til at tegne ikke er en magisk gave, man er født med – det er et sprog, man kan lære.

Det her forløb er simpelthen det vigtigste i hele indskolingen!

Når vi lærer børn at læse, opdeler vi ord i bogstaver og lyde. Det samme gør sig gældende med tegning.
Når vi lærer eleverne at opdele et komplekst motiv i små, overskuelige former, sker der noget magisk: Pludselig bliver får vi et fælles sprog og det uoverskuelige tegne-projekt til en række simple skridt.

Mere end bare en flad tegning: Kompositionen

Men en god tegning kræver mere end blot de rigtige former; den kræver dybde. Mange elever tegner instinktivt deres elementer ved siden af hinanden, som perler på en snor.

Det er her, vi som undervisere skal guide dem til at arbejde med overlapning. Det kommer sjældent af sig selv, men når eleverne først forstår at placere et element foran et andet, rykker deres visuelle udtryk sig med det samme. Det skaber liv i deres værker.

I virkeligheden består tegnekurset faktisk af 5 forløb og nogle givende øvelser:

  • Introduktion til tegnealfabetet og øvelser i at bruge det
  • Øve-værk: abstrakt billede med formalfabetet
  • Overlapningsøvelser
  • Billedprojekt: collageværker inspireret af Karin Olesen
  • Tegning af værker = ekstra træning af formalfabetet og overlapningsøvelser … og skønne tegninger!
  • Praktisk afprøvning af det lærte – tegning og farvelægning af et fuglebillede
  • Mesterværket – brug alt det lærte i nogle fantastiske uglebilleder.

Jeg har brugt dette forløb flere gange end jeg kan tælle – det flytter børnene enormt hver eneste gang!
… Ind imellem har jeg haft børn, der har haft en personlig støtte med, og også de voksne bliver begejstrede over hvor meget deres egen tegneudvikling, når de er med 😉

Digitalt maleri – solnedgang – Januar – februar

Dette forløb er nyt – men super skønt! Faktisk er det så ny-udgivet, at jeg ikke har nået at skrive om det. Jeg har brugt det i to 2.klasser og en 3.klasse – og det spiller bare!

På min skole har børnene chromebooks, og til dem kan man downloade en fantastisk tegneapp, der hedder Sketchbook. Den findes også til iPads og andre tablets … og så er den GRATIS. Desværre tillader ikke alle kommuner appen, selvom jeg absolut ikke forstår det. Appen kræver INGEN registrering, så det overtræder ikke GDPR på nogen som helst måde … Men alle kommuner har jo deres egne regler …

Men altså … hvis du overhovedet har mulighed for det, synes jeg, at du skal tage dette projekt med i din årsplan. Det lærer børnene at arbejde i lag og lærer dem om de forskellige pensler. De lærer også hvordan de styrer de forskellige penslers størrelse og opacitet. De lærer om farver og at enhver kulør kan gøres lysere og mørkere, men også mere eller mindre klar (saturation). Det er værdifuld viden, når du senere skal lære dem at blande fysiske farver!

… Og så bliver værkerne bare så flotte! Det er absolut en “showstopper-udstilling”!

Popart – Lagkager inspireret af Wayne Thiebaud – Marts – april

ALLE elsker dette projekt.

Ultra kort kunsthistorie
Du kan meget kort og simpelt forklare, at i gamle dage malede man de rige, historieske scener eller bibelske/ græske motiver. Det betød, at man var nødt til at kende historierne eller personerne for at forstå billederne helt…
Men så for omkring 60-70 år siden – altså dengang deres bedsteforældre blev født – bestemte nogle kunstnere sig for at male helt almindelige ting som fx kager.
Det er en super kort (og lidt forenklet) gennemgang af historien, men så kan du bygge videre på op gennem årene.

Forløbet her er også et af mine yndlings! Børnene øver sig i at blande farver og får lavet de lækreste billeder! … og det bedste ved det er, at det faktisk er er særlig svært for dem at få fantastiske resultater!.

Glade katte – inspireret af Rosina Wachtmeister – april – maj

Tid til et skønt fabulerende projekt!

Rosina Wachtmeisters katte er charmerende og børnene elsker de sjove katte. I dette forløb får børnene nogle forskellige tegneøvelser til inspiration, og bagefter tegner de deres helt egen version af kattene.

Vi har brugt akvarel / vandfarve og farveblyanter af god kvalitet (Lyra Super Ferby)…. men et par guld-Poscatusser ville også være fantastisk!

Hunde med mønster – inspireret af Heather Galler – juni

Dette er også et af de forløb jeg er vendt tilbage til gang på gang. Heather Galler er en amerikansk naivistisk kunstner, der er meget inspireret af kulørte mønstre og “folkekunst”.

Vi begyndte med at lave en fælles bank af mønstre.

Derefter øvede børnene sig i at tegne hunde med kopiarkene fra mit hæfte Hunde – lær at tegne forskellige racer. De valgte den tegning de bedst kunne lidt og tegnede den i A4-størrelse.

I år valgte jeg at lave værkerne på maleplader, men jeg har tidligere brugt almindelig karton og tilføjet PanPastel til baggrunden. Billederne nederst er fra dette forløb.

I år valgte jeg at lade med kalkere deres tegninger over en maleplade og male / farve dem med en blanding af tusser, akvarel og billig vandfarve. Til sidst fik de lov til at male detaljer med posca-tusser. Værkerne blev fantastiske!

Det var årsplanen for 2.klasse … men her på bloggen kan du finde mine tidligere årsplaner for 2.klasse, hvis der er nogle forløb du hellere vil have fra dem. Du kan også kigge i de forløb jeg har lavet med 1. og 3. klasse, og bruge dem, hvis du har lyst.

God fornøjelse – og god forberedelsesuge.
Det er min plan at komme med helt nye årsplaner til de øvrige klassetrin også, men jeg ved ikke om jeg kan nå dem alle i denne uge …. men jeg regner bestemt med, at de nok skal blive færdig til forberedelsesugen i uge 32….

Hvis du ikke kan vente, kan du se på mine tidligere årsplaner – bare søg øverst på siden eller google dem. Du kan fx skrive: Frubilledkunst årsplan 4.klasse

De bedste hilsner

3 tanker om “Årsplan for billedkunst i 2.klasse”

  1. Stephanie Sørensen

    Jeg er så heldig at vi på vores skole bevarer billedkunst på 1. årgang 2 lektioner om ugen 😃
    Dog kan det være lidt sværere at finde noget nu hvor mange steder har sat forløbene til 2. klasse (jeg har kun prøvet at have 2. og 3. til det for et par år siden)

    Glæder mig til at prøve dit tegnekursus igen både på 1. og 2. årgang.
    God sommer.

    Mvh. Stephanie

    1. FruBilledkunst

      Kære Stephanie
      Det er da en super god prioritering! Billedkunst er godt for så meget.
      Jeg synes ikke du behøver at bekymre dig så meget om det med hvilke forløb, der er lavet til 1.klasse. Jeg har ofte lavet præcis samme forløb på flere forskellige klassetrin – fx lagkagerne, der er på årsplanen i 2.klasse – dem har jeg også lavet med en 5.klasse. Og forløbet “Et rigt menneske” har jeg også både lavet i (en dygtig) 2.klasse og på et valghold…. Så kig dig omkring på bloggen, hvis du mangler idéer. Hvis du vil se, hvad jeg har lavet med 1.klasse, kan du klikke på “klassetrin” øverst på siden, og derefter på “1.klasse”.
      God fornøjelse
      De bedste hilsner
      FruBilledkunst/Tina

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

Verified by MonsterInsights