Når man taler om digitalt maleri, kan man simpelthen ikke komme uden om David Hockney.
Den alsidige engelske kunstner har tidligere i sin karriere arbejdet med digitale malerier, men i 2009 viste hans søster ham en app, så han kunne male billeder på sin iPhone.
Han blev ret begejstret for det, og da den første iPad udkom i 2010 var Hockney hurtig til at købe en, da “lærredet” er en del større.
Selvom han er 87 år nu (født 9.juli 1937), er han fortsat aktiv.
I 2022 udgav han en bog med titlen “20 Flowers and Some Bigger Pictures” med en masse fine blomsterbilleder.
Før 2.klasse gik i gang, så vi på nogle af billederne og talte om dem. Derefter gik vi i gang!
På min skole har alle elever deres egen chromebook med touch-skærm.
Indrømmet – den første gang med kombinationen af 2.klasses elever og teknik var lidt hektisk, men de fik hurtigt styr på at arbejde i lag, vælge pensler og farve-nuancer.
Jeg har været så begejstret for forløbet!
Ikke alene er der kommet nogle fine værker ud af det, ungerne har også lært en masse!
Ud over at have lært lidt kunsthistorie og det tekniske i Sketchbook-appen, har de lært om lys og skygge, og de har lært om forskellige synsvinkler … det er da ret godt gået ud fra ét projekt.
Du kan også lære om dette projekt – og flere andre – på mine forårskurser.
Der skal vi også se på fotomanipulation og gel-tryk… Måske så du de gel-tryk jeg lavede i min juleferie – jeg postede dem her på bloggen for nyligt.
God fornøjelse.
Kreative hilsner fra

PS Del gerne dette indlæg så du kan inspirere andre lærere til at bruge digitale tegneprogrammer i deres undervisning.